I dagarna påbörjar Filminstitutet utvärderingen av den nya stödordning som lanserades våren 2018. Samtliga 17 stöd ska utvärderas i olika omgångar beroende på hur länge respektive stöd hunnit verka. Arbetet beräknas vara klart hösten 2020.

Först ut är utvecklings- och produktionsstöden för lång spelfilm, lång och kort dokumentärfilm samt kortfilm och nya format. 

Utvärderingen är indelad i tre delar: 

  • enskilda möten med representanter från branschrådet för utveckling och produktion
  • synpunkter via mejlbox
  • frågor till slumpvis utvalda upphovspersoner som direkt eller indirekt tagit del av stöd under aktuell tid 

Eventuella större förändringar av stöden förankras i branschrådet samt beslutas på närliggande styrelsemöte.

Mejlbox för synpunkter kommer finnas på www.filminstitutet.se från 26 april.

För frågor:

Kristina Colliander, chef avdelningen Filmstöd
kristina.colliander@filminstitutet.se

Magdalena Jangard, chef Produktionsstödsenheten
magdalena.jangard@filminstitutet.se

Följ oss på sociala medier:

Facebook_TransparentTwitter_TransparentInstagram_Transparent


Svenska Filminstitutet stärker filmen i alla led. Vi stödjer produktion av ny film samt distribution och visning av värdefull film, bevarar och tillgängliggör det svenska filmarvet och representerar svensk film internationellt. Guldbaggen är Sveriges främsta filmpris och delas sedan 1964 ut av Filminstitutet för framstående insatser inom den svenska filmen. Filminstitutet står även bakom Svensk Filmdatabas, den bästa källan till information om svensk film. 
Läs mer: filminstitutet.sesvenskfilmdatabas.seguldbaggen.se 


Kontakt


Jan Göransson

Presschef / Head of Press

Jan.Goransson@filminstitutet.se

+46 (0)8-665 11 00

+46 (0)8-665 11 61

+46 (0)706 03 03 62

Rebecka Rebecka Ioannidis Lindberg

Kommunikationschef / Director of Communications and PR

rebecka.ioannidis.lindberg@filminstitutet.se

+46 (0)8-665 11 00

+46(0)8 665 12 73

+46 (0)76 501 20 73

Per Perstrand

Kommunikatör / Communications Officer – Press

per.perstrand@filminstitutet.se

+46(0)8 665 12 16

+46(0)70 491 61 13

Martin Frostberg

Kommunikation / Communications & PR

martin.frostberg@filminstitutet.se

+46 8 665 12 12

Torkel Stål

Analytiker / Analyst

torkel.stal@filminstitutet.se

+46 (0)8-665 11 00

+46 (0)8 665 11 40

+46 (0)70 330 42 34